piątek, 25 września 2015

Jakich sytuacji na wózkach jezdniowych należy unikać?

Urządzenia transportu bliskiego i inne urządzenia transportowe mają do siebie to, że mogą powodować wypadki w momencie, gdy za ich obsługę zabiera się ktoś kompletnie do tego nieprzygotowany albo źle przygotowany. W tym tekście przedstawię podstawowe zasady pracy na wózkach jezdniowych – zasady, które sprawią, że eksploatacja urządzenia będzie o wiele spokojniejsza i bezpieczniejsza.

Uważaj na kolizje


Po pierwsze należy unikać sytuacji kolizji z jakimkolwiek – małym czy dużym elementem na drodze. Pudła kartonowe i małe belki są tak samo niebezpieczne, jak i zderzenie ze słupem na hali magazynu. Ale o czym my mówimy – to przecież oczywiste – tylko czy dla wszystkich? Z jakiegoś powodu większość wypadków zarejestrowanych przez kamery przemysłowe pokazuje zderzenie operatora na wózku widłowym z dużym obiektem, ścianą, słupem, innym urządzeniem. To bardzo groźne zachowanie może się skończyć dla operatora naprawdę bardzo źle.

Pamiętaj o stateczności wózka widłowegoNależy unikać sytuacji, w której moment ustalający wózka widłowego stanie się mniejszy od momentu wywrotu – kraksa, wypadek są wtedy murowane. Aby chociaż trochę zabezpieczyć się przed uszkodzeniem ciała trzeba koniecznie jeździć w kasku – to bardzo ważne, a mimo wszystko tak wiele osób wciąż tego przepisu nie przestrzega, a instruktorzy i pracownicy BHP nie zwracają na to należytej uwagi. W Centrum Szkoleń w Łodzi, ul. Praska 5/7 bardzo się tego przestrzega. Podobnie jest w Niemczech, gdzie brak kasku na głowie w trakcie wykonywania pracy jest surowo karany – w końcu chodzi o czyjeś zdrowie lub nawet życie. Dobrze, że w takim wypadku bhp-owiec zmuszony jest do zawieszenia pracownika w czynnościach służbowych – należy zbadać przyczynę złego postępowania i ochronić innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz