wtorek, 8 grudnia 2015

Wiadomości ogólne o budowie wózka widłowego

Przedstawiamy ogólne wiadomości z zakresu budowy wózków widłowych. Nie ma sensu opowiadać o wszystkich skomplikowanych układach, których i tak trzeba się nauczyć podczas kursu w Centrum Szkoleń http://www.centrumszkolen.net/kursy-na-wozki-widlowe/ Dlatego na naszym blogu skupimy się na omówieniu najważniejszych, elementarnych wręcz części wózków widłowych – na pewno jest to dobry sposób na przekazanie wiedzy początkującym operatorom i kursantom w firmach szkoleniowych.
Po pierwsze mechanizmy wózka można podzielić na dwie części: część jezdną i część roboczą. Ta druga zawiera w sobie przechył masztu, mechanizmy podnoszenia itd.

Wymieniamy teraz najważniejsze elementy wózka jezdniowego. Pod spodem znajduje się również kilka grafik przykładowych wózków.

 • Przeciwwaga
 • koła skrętne
 • butla gazowa
 • rama – podwozie
 • kabina ochronna
 • siedzisko operatora
 • kierownica
 • koła napędowe
 • maszt zewnętrzny
 • karetka wraz z widłami

Omówienie budowy wózka

Jest to podstawowy zestaw, który obowiązkowo musi posiadać każdy dopuszczony do pracy wózek jezdniowy podnośnikowy. Z tej listy wynika, że urządzenie musi mieć określone elementy. Wózki widłowe odpowiedzialne są za podnoszenie i przewożenie różnych ładunków – dlatego musi się w nich znajdować mechanizm podnoszenia. Wiadomo, że operator wózka (chyba że jest to wózek zdalnie sterowany lub sterowany z poziomu roboczego) musi mieć miejsce dla siebie, fotel z kierownicą i przyrządami do sterowania – najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są w typ wypadku wajchy lub przyciski. Kabina ochronna służy do zwiększenia bezpieczeństwa operatora podczas pracy. Wózki wyposażone są również w dwie pary kół – przednie stanowią siłę napędową urządzenia, tylne zaś pozwalają na skuteczne i bardzo precyzyjne manewrowanie w celu podniesienia i przewiezienia ładunku w wyznaczonym kierunku.

Co jeszcze należy o budowie wózków widłowych wiedzieć?

Wiedza z zakresu obsługi widlaków niezbędna jest, gdy szukamy pracy w zawodzie operatora bądź magazyniera – jednak wtedy musimy również spodziewać się wymagania od nas umiejętności konfesjonowania i magazynowania. Najlepiej jest skończyć kurs na wózki widłowe http:1wjo.pl Na stronie tej firmy szkoleniowej znajduje się bardzo ciekawa oferta.


Wracając jednak do kwestii budowy urządzeń transportu bliskiego, trzeba powiedzieć o specyficznych rozwiązaniach stosowanych przez różnych producentów wózków widłowych. Niezwłocznie po zakupieniu maszyny należy zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową, gdyż może ona zawierać niezbędne do prawidłowej obsługi instrukcje. Poza tym operator nie ma prawa korzystać ze sprzętu, jeśli wcześniej nie pozna wszystkich dokumentów. Taki jest wymóg Urzędu Dozoru Technicznego.

4 komentarze:

 1. Mądrze i merytorycznie poprawny tekst, fajnie znaleźć w sieci miejsce, w którym ktoś stawia na jakość publikowanych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń