wtorek, 8 grudnia 2015

Wiadomości ogólne o budowie wózka widłowego

Przedstawiamy ogólne wiadomości z zakresu budowy wózków widłowych. Nie ma sensu opowiadać o wszystkich skomplikowanych układach, których i tak trzeba się nauczyć podczas kursu w Centrum Szkoleń http://www.centrumszkolen.net/kursy-na-wozki-widlowe/ Dlatego na naszym blogu skupimy się na omówieniu najważniejszych, elementarnych wręcz części wózków widłowych – na pewno jest to dobry sposób na przekazanie wiedzy początkującym operatorom i kursantom w firmach szkoleniowych.
Po pierwsze mechanizmy wózka można podzielić na dwie części: część jezdną i część roboczą. Ta druga zawiera w sobie przechył masztu, mechanizmy podnoszenia itd.

Wymieniamy teraz najważniejsze elementy wózka jezdniowego. Pod spodem znajduje się również kilka grafik przykładowych wózków.

  • Przeciwwaga
  • koła skrętne
  • butla gazowa
  • rama – podwozie
  • kabina ochronna
  • siedzisko operatora
  • kierownica
  • koła napędowe
  • maszt zewnętrzny
  • karetka wraz z widłami

Omówienie budowy wózka

Jest to podstawowy zestaw, który obowiązkowo musi posiadać każdy dopuszczony do pracy wózek jezdniowy podnośnikowy. Z tej listy wynika, że urządzenie musi mieć określone elementy. Wózki widłowe odpowiedzialne są za podnoszenie i przewożenie różnych ładunków – dlatego musi się w nich znajdować mechanizm podnoszenia. Wiadomo, że operator wózka (chyba że jest to wózek zdalnie sterowany lub sterowany z poziomu roboczego) musi mieć miejsce dla siebie, fotel z kierownicą i przyrządami do sterowania – najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są w typ wypadku wajchy lub przyciski. Kabina ochronna służy do zwiększenia bezpieczeństwa operatora podczas pracy. Wózki wyposażone są również w dwie pary kół – przednie stanowią siłę napędową urządzenia, tylne zaś pozwalają na skuteczne i bardzo precyzyjne manewrowanie w celu podniesienia i przewiezienia ładunku w wyznaczonym kierunku.

Co jeszcze należy o budowie wózków widłowych wiedzieć?

Wiedza z zakresu obsługi widlaków niezbędna jest, gdy szukamy pracy w zawodzie operatora bądź magazyniera – jednak wtedy musimy również spodziewać się wymagania od nas umiejętności konfesjonowania i magazynowania. Najlepiej jest skończyć kurs na wózki widłowe http:1wjo.pl Na stronie tej firmy szkoleniowej znajduje się bardzo ciekawa oferta.


Wracając jednak do kwestii budowy urządzeń transportu bliskiego, trzeba powiedzieć o specyficznych rozwiązaniach stosowanych przez różnych producentów wózków widłowych. Niezwłocznie po zakupieniu maszyny należy zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową, gdyż może ona zawierać niezbędne do prawidłowej obsługi instrukcje. Poza tym operator nie ma prawa korzystać ze sprzętu, jeśli wcześniej nie pozna wszystkich dokumentów. Taki jest wymóg Urzędu Dozoru Technicznego.

8 komentarzy:

  1. Mądrze i merytorycznie poprawny tekst, fajnie znaleźć w sieci miejsce, w którym ktoś stawia na jakość publikowanych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardziej od wózków interesuje mnie system regałów który jest na magazynie, warto także wedlug mnie o tym stworzyć wpis aby wyjaśnić podstawy tego zagadnienia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na stanowisko magazyniera często pracodowacy oczekują właśnie minimalnej wiedzy, dosłownie podstaw z budowy wózka widłowego. Powinniśmy je znać dla własnej satysfakcji no i wygody bo często(zazwyczaj w wózkach elektrycznych) przez byle błahostkę wózek przechodzi w tryb awaryjny i jeżeli mamy podstawową wiedzę, to łatwo jest samemu, bez pomocy technicznej przywrócić go do stanu używalności :) Mi dużo pomogły materiały takie jak https://internetnews.net.pl/czego-oczekuja-pracodawcy-zatrudniajacy-na-stanowisko-magazyniera/ które zmotywowały mnie właśnie do poznawania maszyny na której pracuje :0 Wiem, kobieta a jeździ na wózku widłowym ale lubię tą pracę :)

    OdpowiedzUsuń