poniedziałek, 4 stycznia 2016

Zespołowe przenoszenie przedmiotów, czyli kursy BHP, które musi znać każdy pracodawcaPostanowiliśmy poruszyć temat, który ostatnio – ze względu na liczne wypadki podczas pracy – stał się boleśnie aktualny. W ramach szkolenia BHP pracodawca powinien poznać zasady zespołowego przenoszenia przedmiotów. Jest to o tyle ważne, że nie każdy z każdym może w tej czynności brać udział – różnimy się wzrostem, wagą i siłą. Jakie więc są poprawne zasady BHP? Więcej dowiesz się na kursie bhp prowadzonym przez innowacyjną firmę Centrum Szkoleń BHP http://www.centrumszkolen.net/szkolenia-bhp/. Cytujemy tutaj tylko fragment czwartego rozdziału podstawowego Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 14 marca 2000 roku.

Zespołowe przenoszenie przedmiotów - kursy BHPRozdział 4

§17.
1. Przenoszenie przedmiotów, których długość przekracza 4 m i masa 30 kg, powinno odbywać się zespołowo, pod warunkiem aby na jednego pracownika przypadała masa nie przekraczająca:
1)
25 kg
przy pracy stałej,
2)
42 kg
przy pracy dorywczej.
2. Niedopuszczalne jest zespołowe przenoszenie przedmiotów na odległość przekraczającą 25 m lub o masie przekraczającej 500 kg.

§ 18.
1. Przy zespołowym przenoszeniu przedmiotów należy zapewnić:
1) dobór pracowników pod względem wzrostu i wieku oraz nadzór pracownika doświadczonego w zakresie stosowania odpowiednich sposobów ręcznego przemieszczania przedmiotów i organizacji pracy, wyznaczonego w tym celu przez pracodawcę,
2) odstępy pomiędzy pracownikami co najmniej 0,75 m oraz stosowanie odpowiedniego sprzętu pomocniczego.
2. Przenoszenie przedmiotów długich i o dużej masie powinno odbywać się przy zastosowaniu sprzętu pomocniczego, pozwalającego na transport takich przedmiotów z możliwie najmniejszym unoszeniem ich ponad poziom podłoża.
3. W przypadku zespołowego przenoszenia na ramionach przedmiotów, o których mowa w ust. 2, należy zapewnić, aby pracownicy:
1) wkładali i opuszczali przenoszony przedmiot jednocześnie i na komendę,
2) znajdowali się po jednej stronie przenoszonego przedmiotu,
3) używali środków ochrony indywidualnej chroniących ramiona.


Informacje takie, jak przemieszczanie materiałów niebezpiecznych czy przemieszczanie ładunków przy pomocy urządzeń takich, jak wózki widłowe również należy do zakresu kursu bhp dla pracodawców: http://szkoleniabhp.edu.pl/. To również program bardzo przydatny przy szkoleniu pracowników – kurs bhp dla pracowników. Prowadzimy również kursy BHP wstępne i BHP okresowe.

2 komentarze:

  1. Niestety, ale potwierdzam. U nas w zakładzie była ostatnio sprawa, że chłopakowi kontener spadł na ręce, bo ktoś z drugiej strony źle podniósł. Zasady bhp mogą uratować nasze życie na każdym kroku... Tu polecam jeszcze jeden artykuł o bhp: http://wozki-widlowe-kursy-udt.blogspot.com/2016/01/bhp-kursy-dla-pracownikow-operatorzy.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Piszecie bardzo fajnie, ale lubię również czytać inny blog o utb, bo nie poruszacie żadnych tematów o żurawiach - a tu jest. :) Piszecie bardzo fajnie, ale lubię również czytać inny blog o utb, bo nie poruszacie żadnych tematów o żurawiach - a tu jest. :) http://transport-bliski.beep.com/index.htm

    OdpowiedzUsuń